Skip to content

14 Valhalla WayRockaway, NJ 07866

Built 2001

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block30201
Lot10.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,527
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,900
31%
Improvement Value:$520,400
69%
Total Assessment$754,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,728+4.4%
2024$16,983+3.2%
2023$16,452+2.0%
2022$16,137-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft3,527DeedBook 23409, Page 5Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$471,400
DeedBook 5343, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 2001