Skip to content

55 Meggins RdRockaway, NJ 07866

Built 1991

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block30201
Lot6.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,628
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
42%
Improvement Value:$326,600
58%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,166+4.5%
2024$11,643+7.8%
2023$10,796+1.9%
2022$10,591+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft1,628DeedBook 24679, Page 1896Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,628DeedBook 24465, Page 1090Recorded8/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1991