Skip to content

57 Meggins RdRockaway, NJ 07866

Built 1991

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 14, 2012

Property Information

Block30201
Lot6.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,970
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,900
43%
Improvement Value:$315,200
57%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,061+4.4%
2024$12,509+7.4%
2023$11,647+2.0%
2022$11,424+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991