Skip to content

31 Meggins RdRockaway, NJ 07866

Built 1988

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 5, 2000

Property Information

Block30201
Lot8.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,004
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,900
46%
Improvement Value:$270,200
54%
Total Assessment$504,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,925+4.5%
2024$11,407+8.0%
2023$10,563+1.9%
2022$10,361+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5351, Page 191

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4421, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1988