Skip to content

29 Meggins RdRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block30201
Lot8.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,100
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
46%
Improvement Value:$279,400
54%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,466+4.5%
2024$11,931+7.7%
2023$11,082+1.9%
2022$10,873+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,100DeedBook 24513, Page 832Recorded10/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1992