Skip to content

40 Telemark RdRockaway, NJ 07866

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block30308
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,038
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,300
62%
Improvement Value:$136,800
38%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+4.9%
2024$8,019+11.2%
2023$7,211+1.9%
2022$7,077+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 4090, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1944