Skip to content

28 Whipporwill LnRockaway, NJ 07866

Built 1947

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block30401
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage696
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,900
71%
Improvement Value:$92,400
29%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+5.2%
2024$6,990+12.8%
2023$6,198+1.9%
2022$6,085+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 21741, Page 1420

Property Sale

Sale
$113,750
DeedBook 4839, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1947