Skip to content

11 Telemark RdRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block30404
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,080
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,400
61%
Improvement Value:$141,000
39%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492+4.9%
2024$8,098+11.1%
2023$7,291+1.9%
2022$7,154+2.4%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 22795, Page 1366Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6439, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1965