Skip to content

9 Sunset Trl(Block 30502 Lot 11)Rockaway, NJ 07866

Built 1944

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block30502
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,715
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,500
56%
Improvement Value:$174,700
44%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,318+4.8%
2024$8,893+10.1%
2023$8,077+1.9%
2022$7,924+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 6410, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4948, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1944