Skip to content

40 Meriden RdRockaway, NJ 07866

Built 2014

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block30701
Lot26.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,275
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,300
35%
Improvement Value:$391,400
65%
Total Assessment$604,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,402+3.4%
2024$13,933+1.7%
2023$13,702+1.9%
2022$13,441+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 22835, Page 883Recorded12/24/2015

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

DeedBook 22585, Page 82Recorded9/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014