Skip to content

23 Pillar DrRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$469,500
Last Sale Date
Aug 9, 2000

Property Information

Block30701
Lot39.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,008
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
45%
Improvement Value:$352,800
55%
Total Assessment$646,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,620+4.0%
2024$15,017+4.1%
2023$14,431+1.8%
2022$14,182+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$469,500
DeedBook 5236, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1992