Skip to content

102 Meriden RdRockaway, NJ 07866

Built 1979

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 6, 2002

Property Information

Block30701
Lot46
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,760
Acreage4.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,600
45%
Improvement Value:$337,400
55%
Total Assessment$608,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,428+4.5%
2024$13,813+4.6%
2023$13,208+1.8%
2022$12,975+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5738, Page 200

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4637, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1979