Skip to content

120 Meriden RdBoonton, NJ 07005

Built 1954

Last Sale Price
$719,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block30701
Lot51.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,094
Acreage4.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,500
34%
Improvement Value:$523,200
66%
Total Assessment$793,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,917+4.1%
2024$18,163+3.8%
2023$17,502+1.9%
2022$17,177+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$719,000
Sq Ft3,094DeedBook 24317, Page 323Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$568,000

From:

To:

Sq Ft3,164DeedBook 23192, Page 1291Recorded8/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954