Skip to content

209 Old Beach Glen RdBoonton, NJ 07005

Built 1987

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block30701
Lot67.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage4,978
Acreage8.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,700
28%
Improvement Value:$847,500
72%
Total Assessment$1,178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,894+3.7%
2024$26,888-2.2%
2023$27,480+2.0%
2022$26,938+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft4,978DeedBook 24035, Page 1305Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 21616, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1987