Skip to content

6 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1994

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Nov 15, 2010

Property Information

Block30701
Lot68.16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,196
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,200
28%
Improvement Value:$699,100
72%
Total Assessment$973,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,202+3.9%
2024$22,341+3.0%
2023$21,699+2.1%
2022$21,259-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 21673, Page 1434

Property Sale

Sale
$687,000
DeedBook 20743, Page 572

Property Sale

Sale
$367,427
DeedBook 4083, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1994