Skip to content

10 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1994

Last Sale Price
$309,990
Last Sale Date
Aug 8, 1994

Property Information

Block30701
Lot68.18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,762
Acreage2.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,300
35%
Improvement Value:$496,700
65%
Total Assessment$766,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,184+4.0%
2024$17,484+3.4%
2023$16,912+2.0%
2022$16,577-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$309,990
DeedBook 4043, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1994