Skip to content

14 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1994

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block30701
Lot68.20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,728
Acreage6.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,500
36%
Improvement Value:$562,900
64%
Total Assessment$879,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,074+3.9%
2024$20,281+3.0%
2023$19,682+2.0%
2022$19,302-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft3,728DeedBook 22961, Page 1392Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$464,500
DeedBook 4114, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1994