Skip to content

22 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1994

Last Sale Price
$416,400
Last Sale Date
Dec 16, 1994

Property Information

Block30701
Lot68.24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SFG3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,527
Acreage2.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,600
31%
Improvement Value:$637,900
69%
Total Assessment$924,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,986+3.9%
2024$21,160+3.1%
2023$20,524+2.0%
2022$20,114-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$416,400
DeedBook 4122, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1994