Skip to content

26 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1994

Last Sale Price
$314,990
Last Sale Date
Jul 27, 1994

Property Information

Block30701
Lot68.26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,816
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,500
37%
Improvement Value:$487,700
63%
Total Assessment$768,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,312+4.0%
2024$17,602+3.5%
2023$17,008+2.0%
2022$16,671-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$314,990
DeedBook 4028, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1994