Skip to content

23 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1994

Last Sale Price
$862,500
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block30705
Lot68.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,230
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,200
33%
Improvement Value:$560,200
67%
Total Assessment$840,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,984+4.4%
2024$19,139+3.3%
2023$18,526+2.1%
2022$18,154-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$862,500
Sq Ft3,230DeedBook 24674, Page 1940Recorded10/30/2023

Property Sale

Sale
$89,110
Sq Ft3,230DeedBook 23702, Page 1624Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$354,990
DeedBook 4025, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1994