Skip to content

21 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1993

Last Sale Price
$346,692
Last Sale Date
Jun 6, 1994

Property Information

Block30705
Lot68.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,761
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,400
30%
Improvement Value:$644,600
70%
Total Assessment$926,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,038+3.9%
2024$21,210+3.1%
2023$20,573+2.1%
2022$20,157-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$346,692
DeedBook 4002, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1993