Skip to content

17 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1994

Last Sale Price
$347,490
Last Sale Date
Jul 29, 1994

Property Information

Block30705
Lot68.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,280
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,300
33%
Improvement Value:$566,200
67%
Total Assessment$846,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,130+4.0%
2024$19,363+3.3%
2023$18,745+2.0%
2022$18,370-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$347,490
DeedBook 4030, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1994