Skip to content

3 Crescent Ridge RdBoonton, NJ 07005

Built 1993

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block30705
Lot68.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,215
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,900
35%
Improvement Value:$528,500
65%
Total Assessment$812,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,381+4.0%
2024$17,667+3.5%
2023$17,076+2.0%
2022$16,739-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft3,215DeedBook 24794, Page 300Recorded8/19/2024

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4681, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1993