Skip to content

14 Lyonsville RdBoonton, NJ 07005

Built 1982

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block30801
Lot4.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,746
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,400
34%
Improvement Value:$494,700
66%
Total Assessment$744,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,635+4.2%
2024$16,920+26.2%
2023$13,404+1.9%
2022$13,157+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft2,746DeedBook 24475, Page 1843Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$544,900
DeedBook 5779, Page 99

Property Sale

Sale
$441,500
DeedBook 5028, Page 325

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4003, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1982