Skip to content

12 Lyonsville RdBoonton, NJ 07005

Built 1979

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30801
Lot4.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,125
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
37%
Improvement Value:$434,700
63%
Total Assessment$685,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,615+4.3%
2024$15,928+4.2%
2023$15,280+1.9%
2022$14,995+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979