Skip to content

14 Vista DrBoonton, NJ 07005

Built 1993

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block30801
Lot48.26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,338
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,200
44%
Improvement Value:$371,600
56%
Total Assessment$667,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,735+4.4%
2024$15,078+3.3%
2023$14,590+1.8%
2022$14,339+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5657, Page 22

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 4784, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1993