Skip to content

4 Woodsend TrlRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block31001
Lot39.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,811
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
35%
Improvement Value:$468,900
65%
Total Assessment$721,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,053+9.1%
2024$15,634+2.9%
2023$15,186+1.9%
2022$14,901-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,811DeedBook 24662, Page 1748Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$335,300
DeedBook 4457, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1996