Skip to content

9 Woodsend TrlRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Jun 23, 2014

Property Information

Block31001
Lot39.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SFG3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,397
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,200
29%
Improvement Value:$614,800
71%
Total Assessment$868,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,568+3.8%
2024$19,811+2.6%
2023$19,307+2.0%
2022$18,935-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft3,397DeedBook 22565, Page 1513Recorded7/24/2014

Property Sale

Sale
$409,900
DeedBook 4477, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1996