Skip to content

4 Red Oak LnRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block31101
Lot24.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,614
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,600
39%
Improvement Value:$440,000
61%
Total Assessment$715,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,807+4.4%
2024$16,101+2.3%
2023$15,745+1.8%
2022$15,466-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 5164, Page 296

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5649, Page 33

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4186, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1994