Skip to content

8a Upper Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 2005

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block31101
Lot44.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningR885
Sq Footage4,982
Acreage5.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
25%
Improvement Value:$801,200
75%
Total Assessment$1,063,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,889+2.7%
2024$25,219+0.7%
2023$25,037+1.1%
2022$24,768+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$930,000
DeedBook 20857, Page 1307

Property Sale

Sale
$924,000
DeedBook 6604, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 2005