Skip to content

7 Carleys WayRockaway, NJ 07866

Built 2000

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Aug 14, 2015

Property Information

Block31101
Lot55.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,995
Acreage2.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
28%
Improvement Value:$551,200
72%
Total Assessment$768,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,258+4.1%
2024$17,531+10.1%
2023$15,930+2.0%
2022$15,614-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500

From:

To:

Sq Ft2,995DeedBook 22775, Page 1236Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5191, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000