Skip to content

80 Upper Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1979

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block31101
Lot64
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,060
Acreage5.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
35%
Improvement Value:$469,700
65%
Total Assessment$727,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,417+3.8%
2024$16,778+4.9%
2023$15,992+1.9%
2022$15,688+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979