Skip to content

124 Upper Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 31, 2003

Property Information

Block31101
Lot71
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage1,574
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
51%
Improvement Value:$230,400
49%
Total Assessment$472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,107+4.2%
2024$10,661+7.2%
2023$9,947+1.9%
2022$9,765+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4361, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1966