Skip to content

3 Chandler TerRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$801,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block31101
Lot81.13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SFG3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage4,068
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,500
32%
Improvement Value:$531,300
68%
Total Assessment$786,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,617+4.0%
2024$17,901+9.3%
2023$16,381-2.2%
2022$16,756-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$801,000
Sq Ft4,068DeedBook 24335, Page 1603Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$405,425
DeedBook 4211, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1994