Skip to content

16 Darlington DrRockaway, NJ 07866

Built 1998

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block31102
Lot81.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,908
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,300
41%
Improvement Value:$404,200
59%
Total Assessment$688,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,187+4.2%
2024$15,531+5.8%
2023$14,687-1.9%
2022$14,966-9.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,908DeedBook 22967, Page 726Recorded8/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1998