Skip to content

2 West ShoreNewfoundland, NJ 07435

Built 1983

Last Sale Price
$834,900
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block40101
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page401

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,321
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,200
50%
Improvement Value:$451,300
50%
Total Assessment$902,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,356+3.7%
2024$20,601+2.9%
2023$20,019-2.4%
2022$20,512+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$834,900

From:

To:

Sq Ft2,321DeedBook 22588, Page 1452Recorded9/9/2014

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 20868, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$395,000
DeedBook 4100, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1983