Skip to content

2 Grove LnNewfoundland, NJ 07435

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2025

Property Information

Block40203
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page402

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,292
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,200
71%
Improvement Value:$128,500
29%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,553+3.8%
2024$10,168+11.3%
2023$9,136+3.9%
2022$8,793+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955