Skip to content

14 Iversen CtRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Oct 2, 1997

Property Information

Block40701
Lot132.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,656
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,900
31%
Improvement Value:$430,700
69%
Total Assessment$626,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,851+9.9%
2024$13,511+1.7%
2023$13,285+2.0%
2022$13,023+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 4717, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1994