Skip to content

9 Iversen CtRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Mar 18, 1994

Property Information

Block40701
Lot132.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,688
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,200
31%
Improvement Value:$429,100
69%
Total Assessment$624,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,887+3.7%
2024$14,361+1.7%
2023$14,122+2.0%
2022$13,841+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3960, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1994