Skip to content

7 Iversen CtRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block40701
Lot132.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,757
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
26%
Improvement Value:$563,500
74%
Total Assessment$759,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,858+3.6%
2024$18,203-3.7%
2023$18,901+2.1%
2022$18,518+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft3,757DeedBook 24231, Page 1518Recorded10/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4306, Page 143