Skip to content

1 Iversen CtRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block40701
Lot132.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,339
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,300
24%
Improvement Value:$622,400
76%
Total Assessment$816,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,507+3.8%
2024$18,798+1.6%
2023$18,507+2.0%
2022$18,137+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft3,339DeedBook 24700, Page 1933Recorded1/8/2024

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 6475, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3968, Page 187