Skip to content

4 Stoneridge CtRockaway, NJ 07866

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block40701
Lot132.17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,668
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,400
25%
Improvement Value:$593,100
75%
Total Assessment$793,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,604+3.7%
2024$17,938+1.6%
2023$17,655+2.1%
2022$17,299+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,668DeedBook 22594, Page 1884Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$739,900
DeedBook 6356, Page 115

Property Sale

Sale
$434,900
DeedBook 5128, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 4755, Page 81