Skip to content

6 Stoneridge CtRockaway, NJ 07866

Built 1999

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jun 26, 2007

Property Information

Block40701
Lot132.18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,508
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,200
24%
Improvement Value:$639,800
76%
Total Assessment$844,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,094+3.8%
2024$19,360+1.6%
2023$19,063+2.1%
2022$18,677+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 20861, Page 51

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5667, Page 76

Property Sale

Sale
$424,900
DeedBook 5085, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 4755, Page 81