Skip to content

11 Stoneridge CtRockaway, NJ 07866

Built 1999

Last Sale Price
$474,900
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block40701
Lot132.20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description2SFG3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,582
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,200
24%
Improvement Value:$633,800
76%
Total Assessment$835,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,012+3.7%
2024$19,297+1.6%
2023$19,000+2.1%
2022$18,614+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$474,900
DeedBook 5013, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 4755, Page 81