Skip to content

5 Stoneridge CtRockaway, NJ 07866

Built 1999

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block40701
Lot132.23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,887
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,900
28%
Improvement Value:$503,300
72%
Total Assessment$699,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,540+3.6%
2024$15,959+1.6%
2023$15,703+2.0%
2022$15,390+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$384,900
DeedBook 4986, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 4755, Page 81