Skip to content

54 Denmark-Marcella RdRockaway, NJ 07866

Built 1985

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Feb 4, 1999

Property Information

Block40701
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,435
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,600
40%
Improvement Value:$325,400
60%
Total Assessment$544,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,879+4.8%
2024$12,288+5.5%
2023$11,650+2.0%
2022$11,424+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 4926, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1985