Skip to content

887 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 2005

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block40701
Lot82.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR885
Sq Footage3,882
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
23%
Improvement Value:$649,400
77%
Total Assessment$843,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,761+4.3%
2024$18,943+3.0%
2023$18,399+0.3%
2022$18,342-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 21171, Page 141

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 6580, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5896, Page 247