Skip to content

1 Colleen CtRockaway, NJ 07866

Built 2005

Last Sale Price
$798,000
Last Sale Date
Apr 7, 2006

Property Information

Block40801
Lot142.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page408

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningR885
Sq Footage3,910
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,500
23%
Improvement Value:$705,000
77%
Total Assessment$920,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,838+4.3%
2024$20,934+3.0%
2023$20,329+0.3%
2022$20,268-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$798,000
DeedBook 6602, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 2005