Skip to content

978 Green Pond Rd(Block 40801 Lot 50)Newfoundland, NJ 07435

Built 1984

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block40801
Lot50
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page408

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,006
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,400
54%
Improvement Value:$249,600
46%
Total Assessment$544,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,828+3.8%
2024$12,359+8.1%
2023$11,437-1.1%
2022$11,563-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,006DeedBook 23723, Page 640Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,006DeedBook 22832, Page 1621Recorded12/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1984