Skip to content

20 Jacobs RdRockaway, NJ 07866

Built 1988

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 16, 1993

Property Information

Block60101
Lot12.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,028
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,900
43%
Improvement Value:$321,800
57%
Total Assessment$564,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,110+4.1%
2024$12,598+6.2%
2023$11,860+1.9%
2022$11,637+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3828, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1988